Jak wybrać pierwszy keyboard?

17-06-2021

Keyboard to niewątpliwie wspaniały instrument, który zyskał sobie wielu fanów. Chętnie sięgają po niego osoby, które nie planują wieloletniej, profesjonalnej nauki gry pianistycznej, a muzykowanie jest dla nich rozrywką i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Główną zaletą keyboardu jest to, że dzięki niemu muzyk może odtworzyć grę całego zespołu. Stąd też wzięła się ogromna popularność tego instrumentu wśród osób, które występują w lokalach, lub też zajmują się oprawą muzyczną wesel. Nawet kilkuletnie dziecko, po paru lekcjach gry, potrafi zagrać na keyboardzie prostą piosenkę. Nie oznacza to jednak, że instrument nie pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych utworów muzyki jazzowej czy klasycznej. Czym kierować się, wybierając pierwszy instrument? Sprawdźmy!

Najważniejsze: klawiatura

W sklepach z zabawkami często można zobaczyć mini-keyboardy dla dzieci, za kilkaset złotych. Jednak należy postrzegać je właśnie jako zabawki, a nie instrumenty muzyczne. Keyboard do nauki gry powinien mieć co najmniej 61 pełnowymiarowych klawiszy, które pozwolą na komfortową grę. Osoby, dla których nauka gry na keyboardzie ma być wstępem do nauki gry na pianinie, powinny zdecydować się na model z klawiaturą dynamiczną. W jej przypadku siła uderzenie w klawisz przekłada się na głośność i barwę dźwięku, co jest niezbędne do opanowania przy grze na pianinie.

Możliwości aranżacyjne

Oczywiście im więcej możliwości aranżacyjnych daje dany keyboard, tym bardziej jest on wszechstronny. Do nauki jednak niepotrzebny jest model, który cechuje się tysiącami ustawień. Osoba ucząca się i tak nie będzie potrafiła ich wykorzystać, a ponadto mnogość funkcji utrudni jej naukę obsługi instrumentu. Keyboardy cechują się różnymi skalami polifonii, czyli ilością dźwięków, które mogą być zagrane jednocześnie. Warto zawsze stawiać na ten model, który ma największą skalę.

Nowoczesne funkcje

Wybierając model do nauki, warto dowiedzieć się, jakie ma on dodatkowe, nowoczesne funkcje. Współczesne instrumenty często wyposażane są w dyski twarde, złącza, porty i napędy. Znacząco ułatwiają one m.in. zapisywanie tworzonej muzyki. Pierwsze keyboardy mogły pracować tylko podłączone pod prąd. Współczesne modele często wyposażane są w zasilanie akumulatorowe, co znacząco ułatwia zabranie instrumentu np. na ognisko, czy krótki występ w plenerze. Warto wybrać model, który wyposażony jest w sekwencer (pozwalający wielokrotnie odtwarzać zapamiętaną sekwencję dźwięków) oraz generator dźwięku, czyli moduł dźwiękowy.