Jakie struny do gitary akustycznej?

12-08-2020

Dobry gitarzysta poradzi sobie na każdym sprzęcie – to prawda, serce, talent, słuch to ważne składowe gry na gitarze. Każdy ma też swoje preferencje – jeśli chodzi o markę, styl grania, rodzaj gitary. Entuzjaści gitarowych brzmień z wielką uwagą dobierają wzmacniacze, kostki, typ instrumentu. Warto dbać jednak o detale i nie zaniedbywać odpowiedniego doboru akcesoriów – na całościowe brzmienie gitary składa się wiele zmiennych. Profesjonaliści szczególną uwagę przykuwają do dopasowania strun. W zależności jaki gatunek muzyki chcemy grać, jaką barwę dźwięku osiągnąć, jaki jest nasz poziom zaawansowania – z pewnością warto zwrócić uwagę na rodzaje strun do „akustyka”, zwłaszcza że wybór jest szeroki.

Uniwersalne i specjalistyczne: rodzaje strun

Każdy gitarzysta ma swoje patenty, swoje ulubione triki, chwyty, kawałki i styl grania. Przyjmuje się jednak pewne prawidła dotyczące strun do akustyka. Główne rodzaje strun do gitar akustycznych to struny z owijką z brązu oraz z owijką z brązu fosforowego. Te pierwsze cechują się ciepłym brzmieniem. Natomiast fosforobrązowe są plastyczne i nieco ostrzejsze w brzmieniu. Do gitary akustycznej sześciostrunowej polecane są rodzaje od dziesiątek do trzynastek. Najlepiej sprawdza się praktyka – dużo daje po prostu gra i testowanie, bo to indywidualna kwestia, subiektywne ucho podpowiada jaką grubość i rodzaj strun idealnie przyjmie nasza gitara i styl grania.

Kwestia grubości

Kluczową zmienną jest grubość strun. Grubsze czy cieńsze – te debaty w środowisku toczą się od lat? Są różne szkoły, niektórzy gitarzyści wolą lekkie zestawy, z cienkich strun, grające cieplej i spokojniej. Drudzy stawiają na głębie i moc – grubsze struny, to jednak większe obciążenie dla dłoni, większe korekty, „cięższe brzmienie” – mówi się, że im grubiej, tym głośniej – więc polecane są dla muzyków grających rock, heavy metal i podobne.

Struny do gitary są oznaczone liczbami – numerki na paczce oznaczają grubość ostatniej i pierwszej struny, np. 0.010 - 0.046. I tak – dziesiątki sprawdzą się do spokojnego, hobbystycznego grania czy trenowania. Jedenastki – i wyżej, dwunastki, trzynastki i tak dalej – wymagają większego wysiłku i zaawansowania. Bezpiecznym wyjściem, przeznaczonym do uniwersalnego grania są struny o rozmiarze regularnym, które oznaczone są kompletami grubości od .010 do .046".

Wszystko sprowadza się do indywidualnych preferencji. Warto podpytać również w sklepie – w gdańskiej GAMIE. Mamy mnóstwo rodzajów strun na miejscu. Nasz wykwalifikowany personel doradzi i dopasuje odpowiednie rodzaje strun do właściwego rodzaju gitary. Struny nietypowe sprowadzamy na zamówienie. I gra muzyka!