Jakie struny najlepiej brzmią w gitarze elektrycznej?

15-10-2020

To jedno z najtrudniejszych pytań, które można zadać entuzjastom gitarowych brzmień – ilu gitarzystów, tyle odpowiedzi. Każdy ma swój instrument, swoje ucho, i swoje preferencje. Bazując na tym, co znajduje się na półkach sklepowych, oraz tym, co polecają doświadczeni gitarzyści –  sprawdzamy, jakie są rodzaje strun do gitar elektrycznych i na co zwrócić uwagę zarówno przy zakupie, jak i użytkowaniu.

Brzmienie, wytrzymałość, grubość

Te trzy czynniki głównie wpływają na wybór rodzaju strun do gitar elektrycznych i są ze sobą skorelowane. Struny do elektryka  są wykonane z różnych metali, a podstawowy zestaw to komplet o grubości .010 - .046. Zdarzają się gitarzyści, którzy grają na grubszych strunach, a także cieńszych zestawach, bądź miksują różne rozmiary na sześciu strunach. Im cieńsze struny, tym lżejsza gra – z drugiej strony, są one mniej trwałe i łatwiej się zrywają. Struny grubsze są trwalsze, brzmią głębiej, wymagają jednak większej siły i sprawności przy grze. Do najczęściej wybieranych zestawów strun, należą te produkcji firm takich jak: Darco, Elixir, Ernie Ball, Labella czy D’addario.

Lekcja chemii i techniki

Grubość i producent to nie jedyne ważne zmienne. Warto zwrócić uwagę na owijki i materiał, z którego składa się struna – gitary elektryczne generują dźwięk dzięki procesom elektromagnetycznym, stąd wybór pomiędzy metalami i owijkami. Struny do elektryków są wytwarzane:

  • ze stali nierdzewnej (stainless steel), która przynosi łagodne, jasne i uniwersalne brzmienie,
  • z czystego niklu (pure nickel), które brzmią głębiej i ciemniej, nawiązując do tradycji lat 50. i 60.,
  • ze stali niklowanej (nickel-plate steel), które są kompromisowym i bezpiecznym rozwiązaniem, łączącym zalety obu powyższych,
  • z kobaltu (cobalt electric strings), które grają dynamiczniej, ostrzej zapewniając wyższe tony

To główne materiały, z których wykonuje się struny. Ale to nie wszystko – zestawy strun do gitar elektrycznych pokrywane są specjalistyczną owijką, wydłużającą trwałość i żywotność brzmienia. Struny powlekane charakteryzuje się na:

  • flat wound – owijka płaska, zapewniająca matowe i mało selektywne brzmienie, cechują się dużą wytrzymałością,
  • half wound – tzw. połówki, struny dźwięczne, życzliwe dla progów gitary, dość wytrzymałe,
  • round wound – owijka okrągła, dźwięczne i selektywne brzmienie, zużywają się najszybciej z pozostałych.

Usłysz swój instrument!

Najlepiej brzmią struny... dopasowane. A dopasowanie idealnego zestawu strun do stylu grania, grubości portfela, wymagań czy gatunku muzyki, który uprawiamy – i to nic odkrywczego – powinno wyjść w praktyce. Każdy gitarzysta powinien eksperymentować i testować, aby znaleźć odpowiednie ustawienie, sprzęt i akcesoria. Tylko graniem można polubić brzmienie, zauważyć zachowanie strun i ich wytrzymałość, a także wpływ na palce. Warto jednak postawić na markowe i sprawdzone produkty, bo gra się na nich, po prostu, lepiej – ponadto, nie zapominajmy o dostrojeniu instrumentu po zainstalowaniu nowych strun – to przecież kluczowy element gitary!