Jakiego drewna używa się do budowy gitar akustycznych?

14-03-2021

W kwestii wyboru odpowiedniej gitary akustycznej lub klasycznej jednym z najważniejszych czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze, jest gatunek drewna, z jakiego wykonano tego typu instrument.

Drewno świerkowe i cedrowe do gitar akustycznych

W kwestii wyboru odpowiedniej gitary akustycznej lub klasycznej jednym z najważniejszych czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze, jest gatunek drewna, z jakiego wykonano tego typu instrument. Ten czynnik ma bowiem decydujące znaczenie, jeśli chodzi o końcowe brzmienie. Każdy gatunek drewna ma bowiem nieco inne ,,zachowanie’’. I tak, płyta rezonansowa gitary akustycznej wykonana ze świerku jest nie tylko niezwykle lekka, ale pozwala też na uzyskanie selektywnego i jasnego brzmienia, które po upływie kilku lat dojrzewa, nabierając nieco ciemniejszych tonów. Godny polecenia gatunek drewna stanowi z pewnością również cedr, dzięki któremu uzyskamy znacznie lepszy tak zwany ,,atak’’ połączony ze zredukowaną sztywnością oraz ciemniejszym brzmieniem w porównaniu z drewnem świerkowym.

Mahoń, klon i inne gatunki drewna na gitarę

Nie wszyscy fani gitary akustycznej oraz gitary klasycznej mogą sobie zdawać sprawę z tego, iż wybór gatunków drewna na gitarę akustyczną jest znacznie większy. Do wyboru mamy tutaj również mahoń, który cechuje najciemniejsza fonia. Ten rodzaj drewna sprawdzi się też doskonale w przypadku akompaniowania lub gry akordowej. Jeśli natomiast zależy nam na twardym, niezwykle jasnym i głośnym brzmieniu, to strzałem w dziesiątkę okaże się tu klon. Gitara wykonana z drewna klonowego to także świetne rozwiązanie do studyjnych nagrań oraz koncertów zespołowych granych na żywo.

Na tych gatunkach nasz wybór drewna na gitarę akustyczną się nie kończy, bowiem możemy zdecydować się również na olchę (dającą uniwersalne brzmienie), lipę (której zaletą jest niska cena, ciepłe brzmienie oraz uwypuklone środkowe pasmo), heban (o niezwykle jasnej fonii), jesion (dzięki któremu możemy uzyskać bardzo wysokie tony wraz z długim wybrzmiewaniem), a także palisander (który daje ciepłe i łagodne brzmienie i na ogół służy do produkcji podstrunnic, a rzadziej gryfów).+