Rodzaje strun do gitary klasycznej

24-10-2020

Do gitary klasycznej używa się wyłącznie strun nylonowych, nie oznacza to jednak monotonii i jednego rodzaju brzmienia  – wprost przeciwnie! Diabeł tkwi w szczegółach, takich jak twardość, naciąg czy nawet kolor strun.

Garść najważniejszych informacji – spośród jakich strun możesz wybierać?

Wyróżnia się 2 rodzaje (twardości) strun:

  • twarde (high tension)
  • miękkie (normal tension)

Wybór twardości strun jest niezmiernie istotny - wiąże się z brzmieniem i głośnością gitary. Jest to sprawa indywidualna i uzależniona od potrzeb użytkownika, bo gitarzysta koncertowy wybierze struny innej twardości niż początkujący muzyk. 
Twarde struny sprawią, że naszą gitarę będzie można bardzo dobrze usłyszeć, mimo gry w przepełnionej sali i to bez wzmacniacza

Jesteś początkujący? Oto, co warto wiedzieć!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gitarą klasyczną, to lepiej sprawdzą się struny miękkie, ponieważ ułatwi to branie akordów (łatwiej będzie przycisnąć strunę do gryfu, gdyż nie będzie to wymagać tyle siły ile w przypadku strun twardych).

Dobrze by było również, gdyby gitara dla początkujących miała struny z mniejszym napięciem, najlepiej czarnego koloru. Co jednak kolor strun ma tu do rzeczy? Podpowiadamy!

Gitara klasyczna posiada 6 strun – 3 basowe i 3 wiolinowe. Struny basowe są owinięte specjalną owijką (im grubsza struna, tym niższy dźwięk). Najczęściej spotykane są struny nylonowe z owijką z posrebrzanej miedzi, mające dość ciemne brzmienie, a także z brązu (80% miedzi i 20% cynku) o jaśniejszym brzmieniu.

Przy wyborze strun warto zwrócić uwagę na kolor tych pozostałych 3 bez owijki – strun wiolinowych. Białe są twardsze, co czyni je bardziej dźwięcznymi i głośniejszymi. Są dynamiczne, a więc używa się ich choćby do koncertów flamenco (ale istnieją też specjalne struny przeznaczone do flamenco). Natomiast czarne struny brzmią bardziej miękko, śpiewnie, nadają się idealnie np. do jazzu czy bluesa.  

Co trzeba robić, a czego nie wolno

Pamiętajmy, że nie wolno zakładać innych strun, niż tych dedykowanych do gitar klasycznych!

Wybór jest naprawdę ogromny, w naszym sklepie oferujemy najwyższej jakości struny nylonowe do gitar klasycznych – każdy znajdzie coś dla siebie, więc nie ma potrzeby eksperymentowania z innymi rodzajami strun. 
Zakładanie strun stalowych (przeznaczonych do gitar akustycznych) może się dla naszej gitary bardzo źle skończyć, ponieważ jej konstrukcja jest delikatniejsza i mocno napięte stalowe struny mogą uszkodzić gryf. 

Struny wymienia się w zależności od stopnia użytkowania gitary, jednak należy dbać, aby nie był to czas dłuższy niż 2 miesiące. Powód jest bardzo prosty: struny, tak jak wszystko, zużywają się, a więc jeśli są już zbyt stare, to jakość brzmienia naszej, choćby i najlepszej, gitary znacznie spada. Zaleca się wymieniać struny co jakieś 5-6 tygodni, a przy intensywnym graniu nawet 3 tygodnie.