Mikrofon do śpiewu – jaki wybrać?

24-02-2022

Wybór mikrofonu do śpiewu to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli mikrofonów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem czy ceną, ale przede wszystkim rodzajem użytych przetworników, które wpływają na ich funkcjonalność oraz decydują o jakości nagrywanego dźwięku. Zatem jak wybrać dobry mikrofon? W powyższym artykule odpowiadamy na to pytanie!

Czym powinien się charakteryzować dobry mikrofon?

Mikrofon to urządzenie, którego zadaniem jest precyzyjne i czułe zbieranie fal akustycznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego czułość – parametr wyrażany w miliwoltach na paskal (mV/Pa), którego wartość im jest wyższa, tym mikrofon efektywniej absorbuje dźwięki z otoczenia. 

Niezwykle istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia (zakres dynamiczny mikrofonu), czyli przestrzeń częstotliwości, w jakiej mikrofon zbiera fale dźwiękowe. Zakres pasma przenoszenia powinien wynosić 40Hz-15 kHz.

Za prawidłowe działanie mikrofonu i dobrą jakość dźwięku odpowiedzialna jest także impedancja, czyli oporność wyrażona w Ohmach (Ω) – im wartość ta jest niższa, tym sprzęt lepiej działa.

Ponadto dobry mikrofon do śpiewu powinien charakteryzować się wysokim współczynnikiem stosunku sygnału do szumu (SNR), wyrażonym w dB., określającym różnicę pomiędzy sygnałem użytecznym a szumami. Im wyższa wartość SNR, tym mikrofon jest w stanie lepiej wychwycić nawet bardzo ciche dźwięki bez zakłóceń spowodowanych szumem własnym urządzenia.

Czym się różni mikrofon dynamiczny od pojemnościowego?

Mikrofony do nagrywania wokalu dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – dynamiczne i pojemnościowe, które różnią się między sobą budową oraz efektywnością absorbowania dźwięków.

Mikrofony pojemnościowe wyróżniają się wyższą czułością, precyzyjnie absorbują fale dźwiękowe oraz charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia. Modele te są przeznaczone do nagrywania dźwięku w pomieszczeniach z odpowiednią akustyką np. w studiach muzycznych. Wymagają podłączenia do źródła zasilania.

Mikrofony dynamiczne nie wymagają dodatkowego zasilania. Doskonale sprawdzają się przy nagrywaniu głośniejszych źródeł dźwięku. Charakteryzują się jednak mniejszą czułością niż modele pojemnościowe.

Jakie typy mikrofonów można jeszcze wyróżnić?

Pod względem charakterystyki kierunkowej, która określa kierunek zbierania fal dźwiękowych, dzieli się mikrofony na:

  • jednokierunkowe – rejestrują dźwięk docierający tylko z jednej strony mikrofonu;
  • dwukierunkowe – zbierają fale akustyczne zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia;
  • wielokierunkowe – wychwytują dźwięki dochodzące do mikrofonu z każdego kierunku.

Nie bez znaczenia jest także wielkość membrany – na rynku dostępne są mikrofony: małomembranowe, średniomembranowe oraz wielkomembranowe. Pierwszy typ charakteryzuje się średnicą siatki membrany nieprzekraczającej 15,9 mm, która doskonale radzi sobie z absorbowaniem wysokich tonów, ale generuje dużo szumów własnych. Z kolei mikrofony wielkomembranowe o średnicy membrany ponad 19 mm są bardzo czułe, cechują się niskim współczynnikiem szumów własnych, jednakże powodują zniekształcenia rejestrowanych fal akustycznych. Natomiast rozwiązaniem pośrednim są modele średniomembranowe.