Jaka wybrać gitarę do nauki na początek?

07-10-2021

Gra na instrumentach muzycznych to świetne hobby. A jednym z najczęściej wybieranych instrumentów jest gitara. Nic w tym dziwnego. Gitara to uniwersalny instrument, na którym można wykonywać wiele gatunków muzyki – blues, rock, country, jazz. Ponadto da się ją ze sobą zabrać na ognisko czy na spotkanie integracyjne, żeby umilić czas spędzony z przyjaciółmi. Jeżeli jednak zastanawiamy się nad tym, czy nie zacząć gry nauki na gitarze, pewien problem może nam sprawić to, jaki dokładnie typ gitary wybrać na start. Jest ich bowiem tyle, że zorientowanie się w ich obfitości jest w stanie przysporzyć trudności. Gitara akustyczna, akustyczna czy elektryczna? Oto jakie zalety stoją za każdym z tych instrumentów.

Dla kogo klasyk, dla kogo akustyk, a dla kogo elektryk?

To, jaką gitarę powinniśmy wybrać na początek, zależy w dużej mierze od tego, co chcemy grać. Jeżeli naszym konikiem jest muzyka klasyczna, a więc Bach i Paganini, to powinniśmy postawić na gitarę klasyczną. Przystosowana jest ona bowiem właśnie do tego typu brzmień. Jeżeli jednak preferujemy bardziej rozrywkowe rytmy, to optymalnym wyborem powinien być akustyk lub elektryk. Ta pierwsza opcja jest szczególnie polecana na początek, gdyż nie wymaga wzmacniacza i kabli. Daje dźwięk dzięki pudłu rezonansowemu, co sprawia, że można ją wszędzie ze sobą zabrać. Na gitarze akustycznej można nauczyć się podstaw takich jak akordy czy łatwe solówki. To właśnie ona pozwala upewnić się, czy chcemy wskoczyć na wyższy poziom wtajemniczenia.

Jeżeli jednak już od początku wiemy, że naszym przeznaczeniem jest granie ostrych riffów i śmiganie po gryfie na wzór Slasha czy Jimmy'ego Page'a, to nie pozostaje nic innego jak wybrać gitarę elektryczną. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jej koszt będzie wyższy niż cena prostego klasyka lub akustyka. Żeby wyposażyć się w kompletny zestaw do gry na gitarze elektrycznej, oprócz samego instrumentu trzeba kupić wzmacniacz i kabel. Dopiero wtedy można dać znać sąsiadom, ze właśnie rozpoczyna się karierę wirtuoza.