Kostka do gry na gitarze – jak wybierać?

07-08-2021

Kostka do gry na gitarze jest tym elementem, który bezsprzecznie uważany jest za coś, co jest niezbędne do gry. Nie jest oczywiście konieczna, bo i bez niej można prowadzić grę, jedna jest tym, co bardzo ułatwia szarpanie strun. Ich wybór jest jednak bardzo duży i bardzo często pojawia się pytanie, którą najlepiej jest wybrać i od czego decyzja powinna zależeć?

Kostka do gry

Gitara jest najpopularniejszym instrumentem strunowym. Nieważne czy jest klasyczna, akustyczna czy elektryczna, każda ma w sobie coś takiego, że aż chce się szarpać struny w poszukiwaniu swojego dźwięku. W sklepie muzycznym Gama zakupimy nie tylko instrument, ale także kostkę do gry, zwaną piórkiem. Choć i bez niej można grać, to wiele osób po prostu uznaje ją za obowiązkowy element wyposażenia gitarzysty, któremu o wiele wygodniej jest używać przedmiotu niż gołych palców. Jednak w jaki sposób wybrać odpowiednie akcesorium?

Zakup kostki

Kiedy już zdecydujemy się na zakup piórka, pozostanie nam zastanowić się co wybrać i podjąć decyzję. Ta nie będzie prosta, a czym się należy kierować? Kostki różnią się od siebie grubością oraz twardością, a co za tym idzie również przeznaczeniem. Cienkie polecane są do całych akordów i gry rytmicznej. Twarde do gier solowych. Ich grubości wahają się od 0,3 do 3 mm. Ostatecznie jednak trudno jest stwierdzić, że to dane piórko będzie odpowiednie, ponieważ niekiedy niektóre partie lepiej będzie rozgrywać cieńszą, a inne grubszą kostką. Najlepiej mieć kilka wersji. Wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych. Warto wyposażyć się w cały zestaw. Należy jednak je mieć, ponieważ niekiedy nie jest możliwe, jak np. przy gitarze basowej, wygrywanie szybkich partii gołymi palcami. Jest to więc nie tylko ciekawy dodatek, ale przede wszystkim element znacząco poprawiający wygodę gry oraz dający możliwość rozgrywania dowolnych partii. Należy jednak dobrać go pod swoje upodobania i styl.