Nauka muzyki – gitara czy pianino?

05-11-2021

Gra na instrumencie muzycznym to niesamowite doświadczenie, rozwijające psychomotorykę, kształtujące osobowość oraz poprawiające koncentrację i zdolności manualne. Jednak jaki instrument wybrać, aby z przyjemnością i satysfakcją zgłębiać świat muzyki? W powyższym artykule odpowiadamy na to pytanie, zestawiając ze sobą specyfikę nauki gry na dwóch najpopularniejszych instrumentach – gitarze i pianinie. Zapraszamy do lektury!

Gitara a pianino – czym się różni nauka na tych instrumentach?

Dla wielu osób opanowanie podstawowych chwytów na gitarze wydaje się bardzo skomplikowane, przez konieczność świetnej synchronizacji obu rąk. Faktycznie te obawy nie są bezpodstawne, ponieważ bardzo często osobie początkującej dużą trudność sprawia wyczucie odpowiedniego chwytu czy prawidłowe ułożenie placów, tak aby wydobyć z instrumentu pożądany dźwięk lub melodię. Z kolei po opanowaniu podstaw, dalsza nauka jest znacznie łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca.

Natomiast pianina czy keyboardy to instrumenty klawiszowe, które nie sprawiają wiele trudności na początkowym etapie nauki – jedną ręką można zagrać całą melodię, a jednym palcem można wydobyć jeden ton. Dlatego przygodę z instrumentami klawiszowymi mogą zacząć nawet dzieci w wieku 5 lat. Jednak opanowanie trudniejszych utworów wymaga systematycznych ćwiczeń, cierpliwości i wytrwałości, ponieważ kolejne etapy nauki gry na pianinie są coraz trudniejsze – wymagają doskonałego wyczucia tempa oraz bardzo dobrej synchronizacji całego ciała z umysłem.

Pamiętaj, że dla każdego nauka jest kwestią indywidualną, dlatego nie zawsze będzie przebiegać według powyższych schematów.

Czym jeszcze kierować się podczas wyboru instrumentu?

Oprócz poziomu trudności gry na danym instrumencie warto również zwrócić uwagę na jego specyfikę pod kątem przyjemności płynącej z użytkowania.

Na początku granie na gitarze powoduje ból opuszków palców, przez konieczność dociskania strun do progów. Najmniejszy dyskomfort sprawia gra na gitarze klasycznej z nylonowymi strunami, dlatego jest ona zalecana jako pierwszy instrument, nawet dla 7-letnich dzieci. Z kolei gitary akustyczne i elektryczne z metalowymi strunami są polecane dla starszych uczniów.

Dźwięki powstałe za pomocą gitary znajdują zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych. Z kolei brzmienie pianina, fortepianu czy keyboardu jest nieco bardziej uniwersalne. Jednak, aby klasyczne instrumenty klawiszowe mogły tworzyć nieskazitelne dźwięki, trzeba o nie zadbać i co jakiś czas poddawać strojeniu – przez co są dość drogie w utrzymaniu. Natomiast eksploatacja keyboardów i gitar sprawia mniej problemów i wymaga mniejszych nakładów finansowych. Co więcej, w przeciwieństwie do instrumentów klawiszowych, transport gitary nie jest kosztowny i z powodzeniem można ją zabrać w każdą podróż.